Keževeské Microgreens

publikováno 27. 6. 2024

Víte, co je to microgreens? Jsou to zeleninová miminka. Jde o již známý způsob pěstování rostlinek, které se konzumují přibližně 14 dnů po vyklíčení. V této krátké době do sebe nestačí vstřebat škodlivé látky, protože čerpají živiny ze semínka. Rostou v kokosové drti vhodné pro bezpečné vyklíčení (bez plísní a hniloby).

Příroda si miminka hýčká, proto těm zeleninovým nadělila až čtyřicetkrát více biologicky hodnotných látek, vitamínů, enzymů, bílkovin, cukrů, tuků a minerálů, než obsahují vzrostlé rostliny.

Tohle všechno jsou důvody, proč jsme s dětmi navštívili Farmu Kněževes, ve které tyto poklady pěstují.

Průvodcem farmou nám byl pan Max František Pek. Podrobně a ochotně dětem vyprávěl vše o pěstování a sklízení rostlinek. Po zajímavém výkladu mohli zájemci porovnávat chuť jednotlivých druhů předpěstovaných rostlinek a pokusit se je určit podle vzhledu a chuti.

Potěšilo nás, že děti jedly i takto syrovou stravu s chutí a někteří ochutnávali i pálivé druhy. Určitě to není naše poslední návštěva Farmy Kněževes.

Učitelé a děti 3. a 4. třídy