Zima v přírodě – projektový den pro 7. ročník

publikováno 3. 2. 2022

Víte, kde je v Africe trvalá sněhová pokrývka? Jak se tvoří sněhové vločky? Co dělají v Norsku a Švédsku, aby psychicky zvládli polární noc? Jaké jsou izolační schopnosti sněhu? Sedmáci už to ví! A mnohem víc se dozvěděli v úterý 1.2. v Naučném středisku ekologické výchovy, Kladno – Čabárna, kde proběhl jejich projektový den v rámci výuky přírodopisu a projektu šablony.

Nejvíc je zaujaly pokusy a praktické úkoly, které prováděli uvnitř i venku. Do meteorologické růžice, která slouží k měření rychlosti a směru větru, nejsilněji foukla křehká dívka rychlostí 26,6 km/h. Zjistili jsme, jak funguje dohromady kuchyňská sůl a led, jaký materiál nejlépe izoluje a udrží zkumavku s horkou vodou nejteplejší a kam ji venku schovat, aby zůstala i po hodině, co nejvíc teplá, kam se ukrývají v zimě zvířata, co člověku při dlouhodobém vystavení mrazu omrzne nejdříve, a když mi klesne tělesná teploty pod 30 °C, ztrácím vědomí, a že husí kůže je pozůstatek z doby, kdy lidé byli víc chlupatí, …a mnoho a mnoho dalších informací.
A taky jsme si užili legraci, pohyb na čerstvém vzduchu, příjemnou procházku. Za jedno dopoledne jsme propojili přírodopis, fyziku, zeměpis a tělocvik a byla to škola hrou.

Martina Drgová, učitelka přírodopisu

Foto z akce ve fotogalerii – klikni zde