Přijímačky na SŠ a víceletá gymnázia

publikováno 1. 2. 2021

Přijímačky v kostce

Přijímací řízení ve středních školách

Stručně k letošním změnám

V souvislosti s nepředvídatelným vývojem letošní epidemie koronaviru a v souladu s protiepidemickými opatřeními bylo přijímací řízení na střední školy ve školním roce 2020/2021 Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy organizačně upraveno.

Hlavní změny v organizaci přijímaček ve středních školách

Ve školním roce 2020/2021 nebude u dotčených 4letých maturitních oborů povinnou součástí přijímacího řízení konání jednotné přijímací zkoušky.

Jednotná přijímací zkouška může být nahrazena školní zkouškou.

Školní zkoušku lze organizovat distanční formou.

Přijímací zkoušky se nemusejí konat v případě, kdy škola obdrží počet přihlášek ke studiu do konkrétního oboru, který nepřevýší plánovaný počet přijímaných. Následně může ředitel školy rozhodnout, zda zkoušky uplatní, nebo se vůbec konat nebudou a o přijetí ke studiu se bude rozhodovat na základě jiných kritérií. Tuto možnost si škola musí vyhradit v kritériích pro přijetí, která budou dostupná na webu školy do 31. ledna. Rozhodnutí o nekonání přijímaček škola zveřejnění na školním webu nejpozději do 8. března.

Přihlášky ke studiu

Organizace zůstává beze změn. Uchazeči a uchazečky se mohou v prvním kole přijímacího řízení hlásit do dvou škol, dvou oborů, případně dvou školních vzdělávacích programů jednoho oboru.

Přihlášky na SŠ se podávají nejpozději do: 1.března 2021

Do tiskopisu přihlášky ke vzdělávání ve středních školách a konzervatořích se vyplňují oba výběry. Formuláře mají barevné rozlišení podle druhu i formy vzdělávání ve školním roce 2020/2021 a k náhledu i ke stažení jsou na webu MŠMT:

růžový podtisk, denní forma – Prihlaska_SS_2020_denni.pdf

Prihlaska_SS_2020_denni.xlsx

První kolo přijímacího řízení

Stanovená období pro první kolo platí pro všechny školy bez ohledu na zřizovatele a pro všechny formy vzdělávání. V tomto období proběhnou jak povinné jednotné testy do maturitních oborů, tak školní zkouška, pokud budou letos danou školou vyhlášeny. Období pro konání talentových zkoušek bylo prodlouženo. Zkoušky se konají vždy v pracovních dnech daného období.

12.4. – 28.4. 2021                            pro maturitní obory gymnázií a středních odborných škol

22.4. – 30.4. 2021                           pro obory se závěrečnou zkouškou, pro obory s výučním listem

Jednotná přijímací zkouška do oborů vzdělání s maturitní zkouškou

Od školního roku 2016/2017 jsou povinnou součástí přijímacího řízení do oborů s maturitní zkouškou stanovených v § 60 odst. 5 a § 62 odst. 4 školského zákona, včetně oborů nástavbového studia, a to ve všech formách vzdělávání, jednotně zadané testy z českého jazyka a matematiky. Jednotná přijímací zkouška se netýká maturitních oborů ze skupiny oborů 82 Umění a užité umění, oborů konzervatoří a zkráceného studia.

Letos může ředitel střední školy u 4letých maturitních oborů rozhodnout, zda využije jednotné přijímací zkoušky nebo je nahradí školní zkouškou.

Ředitel školy může také rozhodnout, zda zkoušky uplatní, nebo se vůbec konat nebudou a o přijetí se bude rozhodovat na základě jiných kritérií v případě, že škola obdrží počet přihlášek ke studiu do konkrétního oboru nepřevyšující plánovaný počet přijímaných. Tuto možnost si však škola musí vyhradit v kritériích pro přijetí, která budou dostupná na webu školy do 31. ledna. Rozhodnutí o nekonání přijímaček škola zveřejnění na školním webu nejpozději do 8. března.

Termíny pro vykonání jednotné zkoušky Pro přijímací řízení do 1. ročníků maturitních oborů školního roku 2021/2022 jsou stanoveny takto:

do 4letých oborů gymnázií                                        1.termín  12.4.2021                           2.termín  13.4.2021

do 6letých a 8letých gymnázií                                   1.termín  14.4.2021                          2.termín   15.4.2021

náhradní termíny pro všechny obory                      1.termín   12.5.2021                          2.termín  13.5.2021

Školní přijímací zkouška

Školy běžně využívají i školní části přijímaček, ve které ověřují znalosti uchazečů i z jiných předmětů, a to i u některých oborů s vyučením. V letošním roce může ředitel školy pro vykonání školní zkoušky zvolit distanční formu nebo ji zrušit.

Vyhodnocení výsledků

Pokud budou jednotné testy uplatněny, jako v minulých letech je vyhodnotí centrálně organizace Cermat a předá školám do 28. dubna (u náhradních termínů do 19. května). Následně je ředitel školy vyhodnotí spolu s dalšími kritérii pro přijetí ke studiu a vyhlásí konečné výsledky do 30. dubna. Přijatí uchazeči mají stanoven termín pro odevzdání zápisového lístku nejpozději do 14. května.

Pokud se přijímací zkoušky ve škole konat nebudou, výsledky budou sděleny v období od 22. do 30. dubna.